Tajna lepe kože


                                                   


      Koža je svet u malom koji treba tretirani u zavisnosti kom tipu pripadate. U svako doba dana i noći, na našoj koži žive milijarde mikroorganizama koji je održavaju. Kada se ravnoteža ovog sistema naruši, nastaju akne, ogrubela koža i dehidratacija. Kako ne bismo narušili zdravlje našeg najvećeg organa, veoma je bitno da proizvodi koje koristimo budu određenje ph vrednosti. Tako našem licu prija ph vrednost od 5,5, a na ostalim delovima tela veća ph vrednost je dozvoljena. Sapuni često mogu isušiti kožu tela, a za lice se ne preporučuje njihova upotreba. Kako tvrde i sami dermatolozi, kožu treba čistiti ali ne prečesto jer se time narušava njen mali, prirodni sistem i nastaju komplikacije.
        U apotekama, specijalizovanim prodavnicama i parfimerijama možete naći preparate koji su često preskupi, a cena nije uvek garancija kvaliteta. Uostalom, svakom od nas prija drugačiji tretman, pa je najbolje otići kod dermatologa ili kozmetičara i otkriti koji tip kože imate. Bitno je poznavati svoje navike i isprobati test uzorke pre kupovine bilo kog  proizvoda (test uzorke možete naći u bolje snabdevenim prodavnicama i besplatni su).
     Kako u apoteci tako i u običnim prodavnicama ili na pijaci, možete naći sastojke od kojih ćete napraviti masku za lice. One mogu biti potpuno prirodne, a u zavisnosti od tipa kože, koriste se određeni sastojci. Maska se uvek nanosi na predhodno umiveno lice, a za blago čišćenje i umivanje možete koristiti čaj od kamilice ili majčine dušice.
     Pilinzi za lice se takođe mogu napraviti kod kuće. Med, badem i par kašičica mleka su dovoljni da napravite svoju piling smesu. Med i samleven badem se pomešaju, a kako bi masa bila kompaktna dodate po potrebi malo mleka. Nakon pilinga koji blago utrljavate na vlažnu kožu, ostavite lice da se odmori par minuta, a zatim možete naneti masku.
Od limuna možete napraviti odličnu antistres masku. Pomešate 2 kašičice jogurta, jednu kašiku pavlake i sok od jednog limuna. Ova maska može stajati na licu najduže 40 minuta, a zatim se ispere hladnom vodom. Limun je odličan ako imate problema sa aknama jer isušuje kožu na prirodan način, za razlkiu od mnogih hemijskih dodataka koji se nalaze u kupovnim maskama. Cink je odličan ako imate problema sa nepravilnostima na koži. Njega možete unositi u organizam preko već kupljenih preparta ili namirnica poput badema, oraha, suvih kajsija i ostalog suvog voća. Cinka pasta se može naći u apotekama, i pažljivo i po određenom pravilu, nanosi se na problematične delove. Ona isušuje i ujedno obnavlja delove kože koji su problem.
     Ako imate dehidriranu i suvu  kožu i često osećate blago zatezanje nakon umivanja, možete napraviti smesu koja će vašoj  koži vratiti potrebne zalihe vode. Jedno žumance pomešano sa kašikom maslinovog ulja, blago promešajte sa univerzalnom hidrantnom kremom (koju ste predhodno proverili da prija vašoj koži). Tako promešanu smesu, ostavite na licu, vratu i dekolteu oko 20 minuta, a zatim višak nežno uklonite tuferom ili papirnom maramicom. Ovako ćete povećati dejstvo hidrantne kreme, a koža će biti doatno nahranjena iz prirodnih sastojaka.
      Tajna lepe kože je prvenstveno u održavanju mikroskopski malog ekosistema koji joj osigurava čistoću i hidrantnost. Na Vama je da izaberete svoju kombinaciju za natural masku, ili da nađete fabrički gotov proizvod koji će prijati vašem tipu kože.


Comments

Popular Posts